2.4.2007
Tentokrát nemám nic fotograficky přírodně zajímavého k vystavení (to je dobrá slovní šílenost), ale chvíli jsem věnoval malému testování telekonvertorů KENKO Konvertor 2x MC7 a Kenko MC DG 1,5x Konvertor Teleplus SHQ. Jednak z toho důvodu, že jsem si oba postupně pořídil a také proto, že se v různých diskuzích sice vedou obsáhlé řeči o kvalitě a nekvalitě, ale jakési srovnání většinou chybí. Takže jsem se pokusil amatérsky udělat krátký test formou několika snímků s objektivy Tokina 80-400 a Tamron 55-200, které používám.
Snad to někomu pomůže v rozhodování, co nakoupit a jak použít. Výsledky jsou podle mého názoru opravdu zajímavé.

Takže kdo má zájem, stačí kliknout.....19.3.2007
Tenhle snímek vznikl úplně náhodou při focení úplně jiné činnosti, při focení golfového turnaje. U hřiště je malý rybník, kam každoročně zalétávají kachny divoké a sem tam i vysedí mladé. A jak jdu kolem, vidím ve vlnkách něco bílého, zprvu jsem myslel na racka. Pak jsem si však všimnul, že to něco následuje "standardní" kachní kačer. A ona to byla samička kachny divoké, ale albín! Tak to jsem ještě opravdu neviděl. Bohužel se nedalo najít nějaký vhodnější záběr, nebylo kam se schovat a navíc docela svěží vítr čeřil hladinu a vytvářel bílé odlesky, takže se bílá kachna trochu na vodě ztrácela. Ale jako zajímavost snad potěší.


 


17.3.2007
Času je málo a když zrovna je, tak zase není dobré počasí. Ale co se dá dělat, že. Využil jsem toho volného času a alespoň z rána slušného počasí a vyrazil na krátkou procházku po okolí. Slunce sotva vylezlo nad obzor, mírně zamlženo, šero na ISO 1600, teplota kolem nuly. Asi po 15 minutách chůze kolem lesa jsem zahlédl v dálce na louce cosi. Na tu dálku nebylo poznat, co to je, ale po chvíli se z té skvrnky vyloupla liška. Krásná, rezavá, jak loví myši. Ale problém, louka je rozlehlá, liška daleko ..., chvíli jsem se skryl na kraji louky za zbytky vysoké trávy a naštěstí liška postupně přišla blíž. Bylo legrační sledovat její pokusy chytit nějakou myš. Co jsem ji sledoval asi 20 minut, tak asi 15 pokusů a ni jeden úlovek! Asi dá dost práce se trochu nažrat. Víc než asi na 50 metrů se ale nepřiblížila, takže honem pár fotek (ISO 1600, 1/60, monopod). Nicméně se nedalo kam schovat a tak mě i pomalé pohyby prozradily a takový úprk se hned tak nevidí! Chrtí závody je selanka!

 

 


 Takže tentokrát to žádné "kalendářové" fotku nejsou, spíš dokument o jednom lovu za ranního šera. Takže omluvte kvalitu snímků, lépe jsem to nedokázal.
 19.1.2007
Letošní způsob zimy zdá se býti poněkud nešťastným. Tedy alespoň mimo zasněžené hory. Počasí dlouhodobě na ISO 800, v lese to přechází na 1600, žádná radost. Tento víkend se ale naštěstí objevilo slunce, takže vycházka do okolí trochu zahřála. Po noční mlze a mrazíku se na trávě i stromech vytvořila slušná námraza, ale slunce pracovalo rychle. Tak jsem se pokusil toho slunce i mrazu představit alespoň v jednom snímku. A kapičky vody jsou opravdu z ledu.

 

 

 

 1.1.2007
Jak na Nový rok, tak po celý rok! Tolik tedy přísloví. Ale tyhle fotky vznikly chvíli po Vánocích, kdy napadlo pár centimetrů sněhu. Další den bylo nádherné počasí s modrou oblohou bez jediného mráčku a tak jsem toho využil ke krátké procházce z Rejvízu v Jeseníkách na rozhlednu Zlatý chlum. Jasné počasí bez zamlžených dálek slibovalo nádherné výhledy. Cestou lesem jiskřila na stromech docela bohatá námraza a nízké slunce ozařovalo třpytivě zasněžené stromy.  Z rozhledny (mimochodem velmi pěkné, která má při svém úpatí útulnou chatu s občerstvením) je vidět 360 stupňů okolo do nádherné jesenické přírody. Je vidět téměř celý hlavní hřeben od Pradědu, přes Červenohorské sedlo, Vozku a Šerák až po kopce končící na

 

 

 

polské hranici. Mrazivá mlha v údolí vytvářela zajímavou atmosféru. Bohužel bylo již slunce v "protisměru", takže focení nebylo ideální, chtělo to vyjít o nějakou hodinku dříve. Cestou zpět již v podvečer jsem procházel kolem Mechových jezírek a zapadající slunce i zde kouzlilo nádherné pohledy.

 

 

 


24.12.2006
Asi jsem byl celý rok hodný (že by? :-)), protože mi Ježíšek v předvečer Štědrého den nadělil krásnou příležitost k focení. Ale abych nepředbíhal. Již v pátek byla na webové kameře, umístěné na vrcholku Lysé hory v Beskydách, vidět během dopoledne docela hezkou inverzi. A protože mělo mít počasí stejný charakter i v sobotu, rozhodli jsem se spolu s dvěma kolegy vyrazit brzy ráno na vrchol. Naplánováno jsme to měli tak, že tam musíme být opravdu nejpozději za svítání, ale docela dlouhý téměř dvouhodinový výstup sněhem se nedal přesně odhadnout. Šlapali jsme v mlze a jen doufali, že nahoře mraky a ni mlha nebude. S přibývajícím časem a nadmořskou výškou jsme však postupně podléhali pesimizmu - mlha, mlha a zase mlha. To už nám na vrchol zbývalo tak 15 minut, začínalo se rozednívat a zdálo se, že začíná prosvítat modrá obloha. A najednou jako mávnutí kouzelným proutkem ...... spolu s vrcholem Lysé hory nádherně sytě modrá obloha nad námi, pod námi bouřlivě plynoucí mraky a na východě tmavě rudo-oranžovo- zlatá barva nastávajícího dne! Takový pohled se vidí málokdy! Honem pár fotek a spěcháme k vrcholu, abychom nepropásli východ slunce nad Rozsutcem ve Fatře. Nebyli jsme na vrcholku sami, nejméně deset dalších úlovkuchtivých fotografů stavělo své stativy na různých okolo. Nad Rozsutcem se pomalu jasnilo a pak jako když někdo zapne reflektor, tak rychle se slunce vyhouplo nad Fatru. Žádné pomalé vykukování, prostě teď tam ještě není a teď už tam je! Všechno okolo se zbarvilo do zlata, pohledy byly úchvatné, z moře mraků jen sem tam vystupovaly vyšší kopce. Na jihozápadě Smrk a Kněhyně, na severu Malchor. A v dálce celý hřeben Jeseníků, směrem na Slovensko Vysoké Tatry, Roháče, Fatra ...Takže fotíme, fotíme, vzdycháme úžasem nad tou krásou, zase fotíme... Uplyne asi hodina a půl a stále by bylo co fotit. Ale čas se pomalu naplňuje, karta ve foťáku taky, takže poslední pohledy a vzhůru dolů!

 

 

 

 

Cestou ještě několik zajímavých situací a fotek a pak již zase jen mlha, mlha a mlha. Trochu unaveni, ale s pocitem dobře odvedené práce odjíždíme. No a teď začíná práce domácí - třídit, upravovat, opravovat, tisknout, zařazovat ...., ale už se těším!


16.11.2006
A proč bych se trochu nepochlubil? Nedávno probíhala soutěž fotografií zvířat na jednom z mých oblíbených webů a já měl to štěstí, že porota, složená z návštěvníků těch stránek, zvolila jednu z mých fotografií tou nejlepší.
Všechny fotky v soutěži byly krásné a mohu jejich autorům rád pogratulovat k úlovkům. Nyní tam probíhá další kolo soutěže, takže kdo máte nějakou pěknou "zvířecí" fotku, můžete se také zúčastnit a třeba právě ta vaše fotka bude tou nejlepší. A je to ........ www.naturphotogallery.com odkaz Fotosoutěž.
Tak to je ona ...


30.10.2006
Potoky zatím nebyly tím objektem, který bych častěji fotografoval. Ani ne tak proto, že by se mi nelíbily, ale protože to chce vystihnout počasí, pěkné místo a další náležitosti. Nicméně jsem měl přesnou představu "kam si někdy musím zajít, až pojedu okolo". Je to říčka Střední Opava kousek od Vrbna pod Pradědem a pak rezervace Skalní potok, který se do Opavy vlévá o kousek výš. A HLAVNĚ jsem si potřeboval osahat nový přírůstek do rodiny svých objektivů - Tokinu 19-35. Právě tohle trochu široké sklo mi ještě chybělo. Tedy do doby, než mi bude chybět ještě nějaké další :-))
Tentokrát tedy všechno vyšlo, ráno slibovalo krásné počasí, takže s brzkým sluncem jsem byl na místě. V řece teklo ale poměrně málo vody, přeci jen suché počasí o sobě dalo vědět. Slunce do říčky sem tam zasvítilo a ozářilo ještě zlatě oděné stromy okolo řeky a sem tam i vlastní říční koryto. Takže honem do vody, neuklouznout, postavit stativ a jde se na věc. Fotek se snad povedlo víc, ale přikládám alespoň tyhle dvě.

A nesmí chybět i jedna "veselá historka z natáčení" :-) Vzal jsem si s sebou vysoké gumáky (boty), abych mohl doprostřed vody bez "ztráty květinky". Na břehu se tedy přezuji do gumáků, vezmu stativ, foťák a s odvahou vkročím do proudu. A teď to překvapení, když cítím studeno a postupné mokro v obou botách, jak leze ke kotníkům! Obě boty staršího data notně propouštěly! Takže honem zpátky na břeh a do svých osvědčených goretexů.

Asi za 2 hodinky jsem se přesunul o kousek dál k Skalnímu potoku. Je to krásný horský potok, tekoucí zaříznutým údolím, plným "omechovaných" kamenů, bukového lesa a v tuto chvíli i zlatorudým bukovým listím. Nepřeberné množství malých vodopádů, zátočin, kamenných splavů, spadaných kmenů a bublavých proudů....prostě nádhera. Slunko se také sem tam prodralo okolními lesy a zasvítilo do úžlabí potoka a vytvořilo sem tam krásně zářící fleky listí. I tady jsem "ulovil" mnoho snímků (a mám tak "materiál" třeba pro tisk svých kalendářů). Některé z nich vám tady nabízím k prohlédnutí. Snad se aspoň trochu zalíbí.23.10.2006
Ještě je krásné počasí a tak se vracím k podzimním náladám. Sobotní výšlap do Beskyd a nedělní do mé oblíbené lokality u Ostravy přinesl několik barevných motivů podzimního krásna. Beskydský snímek je z oblasti vrchu Kamenárka kousek nad Veřovicemi. Mimochodem, Kamenárka je docela zajímavý vršek, který není dostupný  po turistické značce. Na jeho vrcholu je docela rozsáhlá skalní stěna vzniklá odtržením velkého kusu, který sjel dolů a vytvořil jakési plato. To je první fotka.
Další jsou již z okolí Ostravy, je to foceno brzy ráno za prvních ranních paprsků, takže té žluté je opravdu hodně.